Najdete nás: Legionářů 378, Příbram  mapa >>

Zajímavé odkazy a informace

Město Příbram - oficiální stránky města
OS ČSTV Příbram - Okresní sdružení Českého svazu tělesné výchovy, o.s. Příbram 
Zimní stadiony - databáze zimních stadionů v ČR 
Feldek sport servis - boty, nože, doplňky, servis (Praha - Pankrác) 
BURO-RISPORT - oficiální a výhradní zástupce italské firmy RISPORT pro ČR (Praha - ZS Hasa) 
Skates.cz - boty, nože, oblečení (Praha - ZS Hasa) 
Broušení bruslí - profi broušení bruslí Jaroslav Kostka (Praha - ZS Hasa) 
Zakázkové šití krasokostýmů - Elis Dance Sport (Praha, Brno) 
Krasovýbava - šaty, oblečení, boty, nože, šití závodních šatů na zakázku, doplňky, bazar (e-shop, Praha) 
Krasopotřeby.cz - šaty, oblečení, šití závodních šatů na zakázku, doplňky, bazar (e-shop, Bílina) 
RamiSport - krasobruslařské dresy pro děti (e-shop, Olomouc) 
SPARROW - dětské sportovní oblečení (e-shop, Mělník) 
Sport For Kids - dětské sportovní oblečení (e-shop, Chrudim) 
FigureSkatingDeals.com - veškeré krasobruslařské vybavení (e-shop, USA) 
Golden skate - vše o světovém krasobruslení 
Mezinárodní bruslařská unie (ISU) 
Český krasobruslařský svaz (ČKS) 
Slovenský krasobruslařský svaz (SKS) 
Adresář klubů ČR 
OlympiaOrionBalanceVločkyBublinkyKometaAmazonky - skupiny SB v ČR 


O bruslích a jejich údržbě

Specifikace bruslí 

typy nožůKrasobruslařské brusle jsou svým profilem zejména specifickými zoubky zcela odlišné od bruslí určených pro hokej nebo rychlobruslení. Tvar bruslí prošel dlouhým vývojem a byl podmíněn především rostoucí obtížností bruslařské techniky.
Rozdělení krasobruslařských bruslí podle krasobruslařsé discipíny vidíte na obrázku vlevo /shora/ - krasobruslařské nože, nože pro tance na ledě, nože pro synchronizované bruslení. 
Většina krasobruslařských bruslí má dva typy zoubků. Zoubky hladké a zoubky zdrsněné šikmými záseky. Profil charakterizují především dva zvětšené zoubky - horní usnadňující odpíchnutí a spodní nezbytný k odrazům a při dopadech. Pro brusle určené jednotlivcům a sportovním dvojicím je typický zvětšený spodní zub. Brusle pro tance na ledě a synchronizované bruslení mají zoubky kromě prvních tří ve tvaru čtyřbokého kolmého jehlanu, zaoblenější spodní zub a jsou kratší. Tím se zabrání vzájemnému kontaktu bruslí mezi tanečními partnery případně mezi bruslaři skupiny. Délka brusle je dána tak, aby spodní zoubek byl ve stejné svislé rovině s předním okrajem boty a konec brusle nepřesahoval zadní okraj boty o více než 1,5 až 2 centimetry. Důležitým parametrem při výběru bruslí je i tvrdost oceli, ze které jsou brusle vyrobeny, neboť významnou mírou ovlivňuje ztenčování materiálu při broušení bruslí.

Péče o brusle

Správná péče o brusle je prevencí před jejich poškozením. Při přecházení k ledové ploše je vhodné na bruslích nosit plastové chrániče, které zabrání ztupění nebo stržení hran. Po použití je nezbytné brusle očistit a osušit suchým hadříkem. Po řádném vysušení je vhodné na brusle navléci látkové chrániče, které zabraňují poškození při manipulaci a uložit je na suché místo. Také je možné během uskladňování alespoň příležitostně aplikovat vhodný olejový prostředek. Vrcholoví závodníci vyměňují brusle po jednom až dvou letech každodenního používání.

Broušení krasobruslařských bruslí

Krasobruslařské brusle jsou charakterizovány zvláštním profilem s křivkou, která je již dána výrobcem a při broušení musí být zachovávána. Brusle lze brousit na speciálních bruskách dvěma způsoby - broušením příčným (brusný kotouč se pohybuje kolmo k profilu brusle) nebo podélným (brusný kotouč se pohybuje horizontálně po délce brusle). Brusle se brousí do žlábku, jehož rádius spoluvytváří pomyslný úhel zákusu brusle do ledu a jeho velikost je závislá na krasobruslařské disciplíně a na hmotnosti bruslaře. Povrch broušené plochy musí být po dokončení broušení co nejjemněji vyleštěn, neboť má značný vliv na skluznost brusle po ledě. K závěrečnému leštění se většinou používá speciální pasta. Při broušení je důležité dbát, aby nedošlo k poškození spodního zvětšeného zoubku a k zakulacení koncové skluzné části brusle. Obě hrany brusle musí být v jedné rovině. Neodborné nabroušení může mít značně negativní vliv na výkon bruslaře. Zručnost, preciznost, patřičné znalosti a zkušenosti jsou tudíž základními požadavky na odbornost brusiče. Vrcholoví závodníci většinou brousí své brusle u stálého brusiče, který dokáže přesně vyhovět jejich požadavkům a zachová stále způsob broušení, na který jsou zvyklí.

Broušení bruslí je možné zajistit u pana Procházky na našem zimáku.

Nejlépe úterky - domluvit na tel. 728 332 282

Naši sponzoři

 sponzor halex          Reklama 99          sponzor lekarna        sponzor pbtisk          sponzor znak kraje

 

logo

 

Činnost Bruslařského klubu Příbram v roce 2020 je finančně podporována městem Příbram a z dotace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Kde nás najdete?